Val di Fiemme

Blízko k ČR

Nejvýznamnější horou v lyžařském středisku Val di Fiemme je Alpe Cermis. Ta mimochodem patří i mezi českými příznivci sjezdového lyžování k nejvyhledávanějším zimním destinacím v Itálii. Jedním z hlavních důvodů je blízkost tohoto střediska k České republice. Z našeho hlavního města je to do Cavalese, což je správní a administrativní centrum celé oblasti Val di Fiemme, něco málo přes 700 kilometrů. Cesta vede většinou po dálnicích a je vedena přes rakouský Innsbruck a průsmykem Brenner až na území Itálie.

val-di-fiemme-panorama

Kousek od dálnice

Z dálnice A22, která přes Brennerský průsmyk spojuje Innsbruck, italské Bolzano, Trento a nakonec až Modenu, je městečko Cavalese vzdáleno necelých 20 kilometrů. Další lyžařská střediska z oblasti Val di Fiemme, ke kterým patří kupříkladu Obereggen nebo Alpe Lusia, jsou od dálnice vzdáleny více. A atraktivita samotného Alpe Cermis tím pochopitelně vzrůstá.

Skiareál Cavalese

Přímo z Cavalese vede malá, respektive krátká, kabinová lanovka přes řeku Avisio do stanice Fondovalle. Odtud potom pokračují kabinková a posléze sedačková lanovka až na samotný vrchol Paion, který leží v nadmořské výšce 2.250 metrů. U spodní stanice lanovky, nedaleko řeky Avisio, se také nalézají velká záchytná parkoviště. Na nich nechávají stát auta příznivci sjezdového lyžování, přijíždějící z okolních městeček a vesniček Ziano, Panchia a Tesero. Z druhé strany pak cestují podél řeky Avisio lyžaři z městečka Molina, ležící na opačné straně od Cavalese než Ziano.

alpe-cermis-eurotel

Alpe Cermis

První stupeň lanovky na Alpe Cermis jede do přestupní stanice s názvem Doss dei Laresi. Ta se nachází na dolní hranici lesa hory Paion a sbíhají se zde jak černá sjezdovka, vedená skrze lesní průsek, tak také poklidná modrá dálnice. Tuto trať využívají ke sjezdu z Alpe Cermis zpět do údolí méně zdatní lyžaři a jezdci. Kabinková lanovka pak pokračuje dále, až do nadmořské výšky 2.000 metrů. Tady se nachází malé hotelové městečko s hotely Sporting a Eurotel.

Odtud pak vede až na vrchol Paion sedačková lanovka, končící na kótě 2.250 metrů. Z vrcholu hory Paion mají příznivci sjezdového lyžování možnost sjet buďto modrými sjezdovkami zpět k již zmiňovanému hotelovému městečku a současně horní stanici kabinové lanovky, nebo se spouštět po červených anebo dokonce černých tratích do oblasti Costabella. Costabella se nachází v nadmořské výšce 1.900 metrů nad mořem a vede odsud taktéž sedačková lanovka zpátky na vrchol Paion. Právě z Costabelly pak sjíždí do Doss dei Laresi poklidná modrá sjezdovka, která obkružuje černou sjezdovku.

val-di-fiemme-alpe-lusia

Hustá síť skibusů

Drobným problémem celé lyžařské oblasti Val di Fiemme je, že jednotlivé lyžařské areály jsou od sebe poměrně vzdáleny a nejsou lyžařsky propojeny. Mezi jednotlivými středisky sice jezdí lyžařské skibusy, ovšem nutnost dopravy autobusem nebo vlastním vozem poněkud komplikuje možnost zajezdit si během jednoho dne ve vícero lyžařských areálech.

Nedaleko Ski Center Latemar

Například do městečka Predazzo, jež leží dále proti proudu říčky Avisio a je nástupní místem do lyžařského areálu Ski Center Latemar, jež je též součástí oblasti Val di Fiemme, je to z Cavalese asi 12 kilometrů. Kdo si chcete zase zalyžovat v Obereggenu, což je též nástupní místo do skiareálu Latemar, akorát situované z opačné strany než Predazzo, bude muset z Cavalese cestovat asi deset kilometrů.

val-di-fiemme-obereggen

Oblíbeným místem pro nástup na lyžování do lyžařského areálu Latemar je také Pampeago. K němu je ale poměrně problematická doprava. Zase se ovšem nachází přímo ve středu celé lyžařské oblasti a sjezdaři se odsud mohou vydat na sjezdovky buďto na sever, směrem na Obereggen, nebo na jihovýchod, směrem na již zmiňované Predazzo.

Moderní lyžařská infrastruktura

Pokud se zeptáte nějakého znalce lyžování v Itálii, čím se vyznačuje lyžařská oblast Val di Fiemme, s největší pravděpodobností odpoví, že je charakteristická svým moderním přepravním zařízením. Někdo by možná zmínil i zařízením pro výrobu umělého sněhu. V případě, že přírodního sněhu není dostatek, je možné 95% všech sjezdovek v celé lyžařské oblasti Val di Fiemme uměle zasněžovat.

obereggen-rail

Běžky

Vedle sjezdového lyžování je Val di Fiemme známe také širokými možnostmi pro lyžování běžecké. V celém údolí čeká na příznivce severského lyžování více než 150 kilometrů udržovaných a značení běžeckých stop. Na nich si přijdou na své jak úplní začátečníci, tak také zkušení běžci a profesionálové. Například vysokohorská stopa v sedle Passo Lavaze se stoprocentní garancí sněhu pro celou zimní sezónu leží v nadmořské výšce 1800 metrů.

Nejdůležitějším centrem běhu na lyžích v oblasti Val di Fiemme je obec Lago di Tesero. Ta se nalézá nedaleko stejnojmenného jezera a stopa pro běžecké lyžování se zde táhne velké téměř dvaceti kilometrů. Mimo jiné je vybavena umělým osvětlením. Tuto stopu budou velmi dobře znát příznivci sportovního běžeckého lyžování, neboť se zde od roku 2007 každým rokem pravidelně běhá poslední etapa závodu Tour de Ski. Stejně tak se celé údolí proslavilo jako jedno z míst, kudy vede běžecký maraton s názvem Marcialonga.