Val di Fassa

Srdce Dolomit

Italské údolí Val di Fassa se nachází v srdci italských Dolomit, v nadmořské výšce v rozmezí 1.300 – 2.950 metrů. A jde o region sjezdovému lyžování zaslíbený! Vždyť nedaleko leží další známá střediska Alba, Canazei, Campitello, Vigo, Pozza a Passo Costalunga.

val-di-fassa-marmolada

Součást okruhu Sella Ronda

Drtivá většina skiareálů se nachází v údolí mezi městečky Moena (1.210 metrů nad mořem) a Canazei (1.460 metrů nad mořem). A i když Fassatal, jak se německy tato oblast nazývá, nepatří k největším a nejzvučnějším z lyžařských oblastí v Itálii, každou sezónu přitahuje ke strávení zimní dovolené tisíce příznivců sjezdového lyžování. Hlavním důvodem je, že je Fassatal jedním z nejlevnějších středisek sdružených do populárního okruhu Sella Ronda.

Masiv Marmolada

Dominantou údolí Val di Fassa je na jeho konci tyčící se nejvyšší hora celých Dolomit Marmolada. Dle mnohých znalců italských lyžařskýh terénů je se svou nadmořskou výškou 3.343 metrů údajně nejlepším místem k lyžování z celých italských Dolomit. Jen nedaleko se pak nachází i horský masív Gruppo del Sella a přímo na Marmoladě je k nalezení i ledovec Marmolada, na kterém se nachází známý a populární lyžařský areál.

val-di-fassa-sjezdovky

Široké možnosti lyžování

Samotné údolí Val di Fassa tvoří několik lyžařských areálů. Lyžaři si mohou po celou zimu užívat skvělých podmínek pro jejich oblíbený sport ve skiareálech Alpe Lusia, Belvedere – Pordoi, Buffaure, Catinaccio – Ciampedie – Passo Costalunga, Ciampac, Col Rodella – Sella Pass a Fedaia – Marmolada. Návštěvníci údolí mohou vybírat hned z několika možností skipasů. Buď se dá zakoupit skipas na celou oblast Dolomiti Superski, která zahrnuje 12 lyžařských oblastí. Nebo je možné pořídit si levnější skipas, obsahující pouze oblast Fal di Fassa. Ta nabízí 9 lyžařských středisek s více než 120 kilometry upravovaných a udržovaných sjezdovek.

udoli-val-di-fassa

Okolo masivu Sella

Z obce Campitello se mohou lyžaři vydat lanovkou jménem Campitella na známý okruh Sella Ronda. Ten umožňuje projet všechny svahy okolo masivu Sella bez toho, aniž by bylo třeba absolvovat některý svah 2x. A přímo z okruhu Sella Ronda je to už jen kousek do velkých lyžařských středisek jako jsou Arabba, Val Gardena či Alta Badia.

val-di-fassa-panorama

Moderní lanovky a vleky

Kapacita přepravních zařízení ve Fassatalu čítá asi 74.000 osob za hodinu. Přepravu zajišťuje téměř 90 lanovek a vleků a ve Val di Fassa si ze široké nabídky sjezdovek vybere opravdu každý. Tratě podle svých představ si tu najdou jak začínající sjezdaři, tak zkušení jezdci. Nejtěžším svahem je trasa z Passo Pordoi. Jde o sjezdovku, která je skutečnou výzvou i pro ty nejzdatnější jezdce.

Snowboarding

Příznivcům snowboardingu nachystali provozovatelé lyžařských areálů ve Val di Fassa hned dva boarderparky. Jeden se nachází v Campitellu a nese název Col Rodella Snowpark a druhý, Dolomiti Park, je k nalezení v areálu Belvedere.