Tre Valli (Tři údolí)

Italská Tři údolí

Jak již název Tří údolí napovídá (Tre Valli, s francouzskými Les 3 Vallées má tato oblast společný pouze název), do této lyžařské oblasti v Itálii spadají tři menší skiareály Passo San Pellegrino, Moena / Alpe Lusia a Falcade. Zatímco průsmyk Passo San Pellegrino a Falcade jsou vzájemně propojené areály, Moena / Alpe Lusia je samostatným střediskem. Moena leží níže v údolí a do vesničky San Pelegrino je to odtud něco přes 10 kilometrů. Nejvíce sjezdovek ve Tre Valli se nachází na centrálním hřebenu s vrcholky Col Margherita (2.515 m), Laste (2.500 m) a Le Cune (2.380 m).

tre-valli

Pohodové lyžování u sedla San Pellegrino

Na jižně orientovaných svazích v oblasti Tre Valli, nad průsmykem Passo San Pellegrino (1.900 m), se budou cítit dobře především začínající jezdci nebo rekreační lyžaři. Zkrátka jedinci, kterým vyhovují nikterak náročné, ne příliš dlouhé, technicky spíše lehké a v prvé řadě přehledné sjezdovky. Ty jsou navíc doplněny pohodlnými sedačkovými lanovkami. Přesně tak by se totiž daly nejsnáze charakterizovat sjezdové tratě na vrcholku Cima Uomo. Cima Uomo se zvedá za městečkem San Pellegrino až do výšky 3.003 metrů. Lyžování na svazích Cima Uomo rozhodně nepatří k fyzicky náročným aktivitám a celý den tu mohou na svazích strávit i začátečníci.

panorama-tre-valli

Col Margherita je pro zkušenější

Severní strana průsmyku ve Tre Valli, jejíž součástí je i Col Margherita, je naopak vyhledávaným a oblíbeným místem mezi zdatnějšími a zkušenějšími sjezdaři. Hned od vrcholové stanice lanovky se dolů do údolí táhne velmi členitá, středně obtížná červená trať. Při jejím sjezdu si dokonce mohou sjezdaři při lyžování volit mezi dvěma variantami. Nejprve mírně klesá, ale v momentě, kdy se sjezdař dostane na úroveň lesa, se její spád zvýší. Trať se pak na poměrně krátkém úseku propadá o více než půl výškového kilometru níže k údolní stanici lanovky.

tre-valli-sjezdovka

Zajímavou sjezdovkou ve Tre Valli je také více než 11 kilometrů dlouhý sjezd z Col Margherity přes středisko Passo Valles (2.031 m) až do Falcade. Vesnička Falcade leží o dalších 900 výškových metrů níže než Passo Valles. Sjezdovka patří k nejdelším tratím nejen v Itálii, ale v celé Evropě. Vyježdění sjezdaři si zase mohou dostatečně užít velmi strmou sjezdovku z Le Cune, která dosahuje převýšení téměř jednoho kilometru.

Všestranná Moena / Alpe Lusia

K oblasti Tre Valli náleží i hřeben Alpe Lusia nedaleko Moeny. Po jeho severně orientovaných svazích se vinou středně těžké svahy, na kterých si na své přijdou i zkušení a zdatní jezdci. Na opačné straně Alpe Lusia se pak nacházejí terény ideální pro rodiny s dětmi a lyžařské začátečníky, kterých přijíždí do Itálie na lyžování každým rokem více a více. Zdejší sjezdovky jsou totiž velmi jednoduché, nenáročné a perfektně se hodí pro první nesmělé obloučky těch nejmenších sjezdařů. O přepravu lyžařů na svahy se ve skiareálu Alpe Lusia starají moderní, rychlé a pohodlné sedačkové lanovky nebo kabinky.

tre-valli-hotel

Ze Tre Valli do dalších středisek

Kdo by chtěl během pobytu v Itálii ve Tre Valli navštívit i jiné lyžařské oblasti, z Moeny je to jen necelých 20 minut do Val di Fassa nebo o kousek dál až do populární Sella Rondy.