Samnaun

Na pomezí Švýcarska a Rakouska

I když pro většinu příznivců sjezdového lyžování z České republiky je Švýcarsko synonymem pro finančně náročnou zimní dovolenou, toto pravidlo neplatí vždy. Malebné údolí Samnaun, které se rozkládá na trojmezí mezi Švýcarskem, Rakouskem a Itálií, nabízí svým návštěvníkům dostatečné množství příležitostí k lyžování. Vítaným bonusem jsou pak též možnosti nákupu za velice příznivé ceny.

Cesta přes Rakousko

Samnaun je představitelem hrstky alpských středisek, do kterých se jejich obyvatelé i turisté dostávají přes sousední stát. Vedle švýcarského údolí Samnaun, do kterého je nejsnažší cesta, a to hlavně během zimního období, přes Rakousko, k nim patří třeba italské Livigno. Do Livigna se dá zase nejlépe dostat přes Švýcarsko. Tyto drobné dopravní komplikace však obyvatelům i návštěvníkům těchto údolí přináší zajímavou výhodu v podobě možnosti nákupu zboží bez cla.

Zapomenuté údolí

Dalo by se říci, že Samnaun je jakýmsi zapomenutým údolím na konci světa. Údolí je od zbytku civilizace odděleno vysokými štíty okolních hor. V samotném údolí Samnaun se nalézá jen pár malých vesniček a pak také jedno z nejhezčích lyžařských středisek v celých Alpách. To zasahuje ze Švýcarska přes hřeben až do rakouského Ischglu. Pro lyžaře, kteří si chtějí ve Švýcarsku dobře zalyžovat a současně nechtějí prožít svou zimní dovolenou v drahých a hojně navštěvovaných v lyžařských střediscích, jako je Svatý Mořic nebo Davos, je Samnaun ideální volbou.

Levné zboží

Z příznivých cen ve srovnání se zbytkem Švýcarska těžili až do poloviny minulého století hlavně místní. Pak se však začalo s výstavbou současného lyžařského střediska a tomu se začalo přizpůsobovat i samotné městečko. Především ve vesničce Samnaun začaly postupně vyrůstat hotely a další ubytovací kapacity pro zájemce o lyžování v této části Švýcarska. A rozvíjet se pochopitelně začala i nezbytná infrastruktura. Díky bezcelní zóně tady vedle nových hotelů a penzionů začaly vyrůstat i obchody s výhodnou nabídkou značkového zboží. Turisté, kteří se vyznají v nakupování, pak říkají, že v Samnaun se dá nakoupit dokonce levněji než třeba na letištích.

Několik horských vrcholů

Díky spojení s rakouský zimní Střediskem vznikl na svazích hor Palinkopf, Greitspitze, Viderjoch a dalších rozsáhlý lyžařský areál, který si v ničem nezadá s těmi nejvyhlášenějšími rakouskými a švýcarskými zimními středisky. Lyžaři mají ve skiareálu Samnaun – Ischgl k dispozici téměř 300 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Lyžuje se tady v nadmořských výškách od 1.800 do 2.900 metrů a na své si tady přijdou všichni milovníci sjezdového lyžování. Nejvyšší bod tohoto rozsáhlého lyžařského areálu se nachází na pomezí Rakouska a Švýcarska na vrcholu hory Greitspitze ve výšce 2.872 metrů.

Spíše sportovní tratě

I když si v oblasti Samnaun a na opačné straně v Rakousku u vesničky Ischgl zalyžuje každý, charakter celého lyžařského areálu je spíše sportovní. Technicky nenáročné modré sjezdovky jsou k nalezení především na švýcarské straně skiareálu a vedou z vrcholu Idjoch. Ten leží v nadmořské výšce 2.760 metrů. Zbytek sjezdovek je pak většinou červeně značený a dokonale uspokojím požadavky zdatnějších lyžařů na svižnější a sportovnější jízdu. Celá oblast je někdy nazývána Silvretta Arena a její popularita mezi sjezdaři neustále vzrůstá.

Záruka sněhu

V oblasti Samnaun se lyžaři nemusí bát, že by tu mohl nastat nedostatek sněhu. Příhodná nadmořská výška, pohybující se od 2.000 metrů výše zaručuje, že lyžařská sezóna tady trvá od podzimu až do jara a sněhu je po celou dobu dostatek. Kdyby ale přeci jen příroda s přirozený sněhem šetřila, k nasazení je v oblasti Samnaun – Ischgl připravena bezmála tisícovka sněžných děl a dalších zařízení na výrobu umělého sněhu. Oblast se může pochlubit i flotilou téměř 40 sněžných roleb. Rolby se každý den po skončení lyžování vydávají na svahy, aby připravili sjezdovky na další den.

Snowpark

I když je oblast Samnaun určená především sjezdařů, ani freestylový lyžaři či snowboardisté zde nepřijdou zkrátka. Dokonalou zábavu si užijí ve snowparku s názvem Xperia Ischgl Snowpark. Ten leží na rakouské straně lyžařského areálu a je k nalezení u vrcholové stanice lanovky na hoře Idalp. Nejdelší zdejší sjezdovkou je pak více než 11 kilometrů dlouhý sjezd z vrcholu Greitspitze až do rakouského Ischglu.