Risoul – Vars

Výhodné lyžování

Oblíbená lyžařská oblast v okolí vesniček Risoul a Vars ve východní části Francie, ležící jen asi 15 kilometrů od hranice s Itálií, patří mezi milovníky sjezdového lyžování nejen z České republiky k velmi žádaným. Hlavním důvodem k cestě na lyže do Francie právě do oblasti Risoul / Vars jsou, vedle špičkových sjezdovek a kvalitního lyžařského zázemí, také ceny. Ty jsou tady na francouzské poměry velmi příznivé.

risoul-vars-hory

Téměř 200 kilometrů sjezdovek

Ti z příznivců alpského lyžování, kteří absolvují asi 1.200 kilometrů dlouhou cestu z Čech až do této části východní Francie, se tu mohou těšit na 180 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Ty se nalézají v nadmořských výškách od asi 1.700 do více než 2.700 metrů nad mořem. A díky příznivé nadmořské výšce si tady mohou příznivci zimních sportů užívat nejen kvalitního lyžování na přírodní sněhové pokrývce prakticky po celou zimní sezónu.

Široká lyžařská nabídka

Nabídka sjezdovek je v regionu Vars – Risoul skutečně pestrá. Dá se zde lyžovat třeba na otevřených horských pláních, a to zejména v horních pasážích vrcholu Pic de Chabrieres, jež se šplhá do nadmořské výšky 2.750 metrů. Další možností je postranní vrcholek La Mayt, jenž dosahuje nadmořské výšky 2.580 metrů. Populární jsou též prostorné sjezdovky, vedené širokými lesními průseky ve spodní části skiareálu, které skýtají dokonalou ochranu v případě větrného počasí.

risoul

Zábava pro všechny

Většina ze zdejších sjezdových trati, a to jak nad vesničkou Vars, tak též nad městečkem Risoul, je středně těžká. Sportovnější jízdu si tady tak užijí nejčastěji zkušenější a zdatnější jezdci. Ovšem ani rodiny s dětmi a lyžařští začátečníci zde nepřijdou zkrátka. Hlavně severozápadně od městečka Risoul si mohou celé hodiny vychutnávat klidné a pohodové sjezdování na spoustě modrých sjezdovek s mírným sklonem. Tyto tratě mají dostatečnou šířkou k jejich zatím nejistým lyžařským obloučkům.

Freeride

Horní pasáže celého skiareálu Vars / Risoul se pak budou určitě zamlouvat vyznavačům lyžování ve volném terénu. Tato oblast je mezi freeridery tak vyhlášená, že se tu dokonce jezdí Světový pohár ve freeridingu. Závody se pořádají na skalách nedaleko vrcholku Crete de l’Eyssina, jež dosahuje úctyhodné nadmořské výšky 2.837 metrů.

snowpark-vars

Rychlost v krvi

Ti nejzkušenější sjezdaři si mohou otestovat své dovednosti na sjezdovce La Coni. Ta se může pyšnit jedním z vůbec nejprudších profilů v celé Evropě. Odvážlivci a milovníci adrenalinu pak mohou vyzkoušet jízdu na sjezdovce letmého kilometru. Na ní se překonávají rychlostní rekordy nejen v jízdě na lyžích nebo snowboardu, ale dokonce i na horských kolech a snowbicích. Krásnou sjezdovkou je také červeně značená trať se názvem Olympique. Trať se vine z vrcholku La Mayt až do vesničky Vars – Sainte Marie.

Sjezdovky

Z celkového počtu 180 km sjezdovek se bude líbit méně zkušeným lyžařům a též rodinám s malými dětmi na více než 70 kilometrech modře značených a technicky nenáročných sjezdovkách. Zkušenější sjezdaři si zatím budou moci užívat atraktivního lyžování na téměř 100 kilometrech červeně značených, a tedy technický obtížnějších, tratích. Pro ty nejzkušenější milovníky sjezdového lyžování je pak připraveno přes 20 kilometrů černých sjezdovek. Ty nekompromisně prověří jejich lyžařské dovednosti a znalosti.

vars-risoul-freeride

Snowboarding a freestyle

Lyžařská oblast Vars – Risoul však není jen rájem sjezdového lyžování. Spoustu zábavy a adrenalinu si zde už i milovníci snowboardingu a freestylu. Na ně tady čekám hned několik funparků. Ten největší s názvem L’Eyssina se nachází nedaleko střediska Vars.