Paganella

Rodinná Paganella

Italské lyžařské středisko Paganella je místem, kde se mohou celé rodiny včetně těch nejmenších lyžařů prohánět po pečlivě upravovaných sjezdovkách, zatímco z blankytně modrého nebe svítí horské slunce a kolem dokola lemují obzor krásné a zasněžené štíty Dolomit. Kdo se vydá strávit svou zimní dovolenou právě do těchto míst, ležící v samotném srdci Bretských Dolomitů, určitě nebude zklamán! A je velmi vysoká pravděpodobnost, že i následující zimu se sem rád vrátí.

paganella-jedna-ze-sjezdovek

50 kilometrů sjezdovek

Paganella se může pochlubit více než padesáti kilometry sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Ty se vinou po stejnojmenné hoře dolů do údolí. Výška hory Paganella je 2.125 metrů. Dnes tvoří zdejší lyžařský areál 3 horská městečka Andalo, Fai della Paganella a konečně o něco stranou ležící Molveno.

Dynamický rozvoj

V posledních několika desetiletích se stala Paganella jedním z nejrychleji se rozvíjejících středisek alpského lyžování v celé Itálii. Lyžařský areál se rozkládá v nadmořských výškách od 1.000 metrů do 2.125 metrů. Lyžařskou nabídku lyžování zde tvoří 7 kilometrů jednoduchých modrých sjezdovek, téměř 40 kilometrů sjezdovek značených červenou barvou a konečně také 3 kilometry náročných černých sjezdovek. Velmi dobrá lyžařská propojenost lanovkami a vleky dovoluje návštěvníkům skiareálu cestovat velmi rychle a pohodlně mezi jednotlivými středisky. Celý den tak mohou sjezdaři lyžovat na jiných sjezdovkách. Lyžařská sezóna zde trvá od prosince až do konce dubna.

paganella-hory-v-okoli

Sjezdovka Olympia

Nejdelší sjezdovkou na vrcholku Paganella je závodní trať, nesoucí jméno Olympia. Ta se vine z vrcholu až do údolí v celkové délce 5 kilometrů. Komu by zdejší sjezdovky nestačily, může si zakoupit cenově výhodný skipas Skirama Adamello – Brenta. Skipas opravňuje držitele k jízdě na sjezdovkách v celém údolí Val di Sole, kam patří například známá Madonna di Campiglio nebo Passo Tonale.

Běh na lyžích

V Paganelle však nezapomínají ani na vyznavače běžeckého lyžování. Na ty tady čekají dvě upravované tratě v celkové délce necelých deseti kilometrů, které se nachýzejí u přírodního jezera nedaleko městečka Andalo.

paganella-pohled-do-udoli

Zábava po lyžování

I když je Paganella především lyžařským střediskem a většina jeho návštěvníků sem jezdí hlavně kvůli sjezdovému lyžování, nezapomnělo se tady ani na populární aprés – ski. Na své návštěvníky tady čeká celá řada restaurací, pizzerií, vináren a dalších zábavních podniků, které dovolí po náročném dni na svazích zrelaxovat tělu i duši. Velkou výhodou je možnost návštěvy dokonale vybaveného vodního a relaxačního centra v rámci zakoupeného skipas. V něm mohou jednotlivci i rodiny zažít spoustu zábavy a odpočinout si před dalším náročným dnem. Kdo by si chtěl večer vyzkoušet i některý ze indoor sportů, má možnost si zajít zahrát volejbal, basketbal, nebo tenis do zdejší sportovní haly.

paganella-vrchol

Léto v Paganelle

A ačkoliv je Paganella především zimním lyžařským střediskem a nejvíce návštěvníků sem cestuje v zimě kvůli lyžování, také během léta do tohoto regionu jezdí celá řada aktivních sportovců a vyznavačů pěší turistiky. Důvodem je skutečnost, že Paganella leží jen pár kilometrů od národního parku Adamello Brenta. Ten se proslavil svými jedinečnými jezery a lesy. Místním se navíc velmi dobře daří i v dnešní přetechnizované době udržet původní ráz zdejší krajiny. Příznivci pobytu v přírodě zde mohou prožít neopakovatelné zážitky uprostřed překrásné krajiny.

paganella-sedacka

Jak do Paganelly?

Cesta z České republiky do lyžařské oblasti Paganella, která leží ve vzdálenosti asi 750 kilometrů od Prahy, představuje jízdu po dálnici až do Mnichova v Německé spolkové republice. Dále se pokračuje přes rakouský Innsbruck a brennerský průsmyk až do italského Bolzana. V Bolzanu se sjede z dálnice a odtud už je to do Paganelly skutečně jen kousek.