La Plagne

Východ Francie

Lyžařská oblast La Plagne leží ve východní části Francie, asi 30 kilometrů vzdušnou čarou od hranice s Itálií. Z městečka Albertville, které bylo pořadatelem Zimních olympijských her v roce 1992, je to k La Plagne vzdušnou čarou asi 20 kilometrů. Další pořadatelské město Zimních olympijských her Grenoble, které hostilo Zimní olympijské hry roku 1968, leží asi 60 kilometrů od La Plagne. Lyžařská oblast La Plagne bezprostředně sousedí se skiareálem Les Arc. Mezi nimi byl dříve poměrně komplikovaný přejezd. V současnosti však již propojuje La Plagne a Les Arcs lanovka Vanoise Express.

Široká nabídka lyžování

Celkem nabízejí lyžařské areály La plagne svým návštěvníkům více než 220 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Sjezdové tratě zde tvoří důmyslně propletenou síť. Jejich nabídka je skutečně pestrá. Svým znalostem a dovednostem odpovídající sjezdovky si v La Plagne najdou jak úplní začátečníci, tak i zkušení sjezdaři. Široká je též nabídka sektorů pro lyžování ve volném terénu. Není bez zajímavosti, že co do rozlohy patří oblast La Plagne k největším skiareálům na světě. Na území evropského kontinentu si pak drží rovnou první příčku.

Rodinné lyžařské středisko

Na rozdíl od dalších známých francouzských lyžařských středisek, k nimž se řadí třeba Tři údolí nebo již zmiňované nedaleké Les Arc, má La Plagne rozhodně nejširší nabídku modrých, technicky nenáročných sjezdovek. Proto platí za ideální rodinné středisko. Rodiče s malými dětmi i začínající lyžaři se tady budou cítit jako v pozemském ráji. O dopravu lyžařů vzhůru na svahy se v La Plagne stará více než sedm desítek lyžařských lanovek a vleků. Jejich celková kapacita přesahuje úctyhodné číslo 135.000 osob za hodinu. Celkové převýšení v La Plagne činí více než 2 kilometry. Lyžuje se tady v nadmořských výškách od 1.200 až do 3.200 metrů. Nejvýše položeným skiareálem celé oblasti je ledovcový areál nedaleko od nejvyššího bodu hory Bellecote. Ten leží ve výšce 3.417 metrů nad mořem. Lyžaři se na Bellecote dostanou jen asi o 200 výškových metrů níže.

Horský hřeben

Sjezdovky lyžařského střediska La Plagne se vinou po svazích několik horských vrcholů, které tvoří spojitý hřeben. Nejvyšším z nich je již zmiňovaný Bellecote. Na něho víceméně navazuje hora Roche de Mio. Ta se šplhá do nadmořské výšky 2.700 metrů nad mořskou hladinu. Přes ní a několik dalších vrcholků se dá dostat až na horu Grande Rochette. Grande Rochette dosahuje nadmořské výšky 2.505 metrů a je jedním z nejfrekventovanějších vrcholků v celém La Plagne. Hřeben uzavírá vrchol Les Verdons s nadmořskou výškou 2.500 metrů.

Přes desítku center

Příznivci sjezdového lyžování, kteří se rozhodnou strávit svou zimní dovolenou právě ve francouzském lyžařském středisku La Plagne, se tady budou moci ubytovat hned v 11 ubytovacích centrech. A jak je již na ubytování ve francouzských Alpách zvykem, i tady tvoří hotely, apartmánové domy a další ubytovací kapacity jakási hotelová městečka.

Plagne Centre

Největším (a také nejvýznamnějším) zdejším centrem je vesnička Plagne Centre. Leží v nadmořské výšce 1.970 metrů a právě odtud vyjíždějí hlavní lanovky na sjezdovky v okolí. V oblasti Plagne Centre je lyžařská a turistická infrastruktura asi nejrozvinutější. A pokud se v oblasti La Plagne konají nějaké závody ve sjezdovém lyžování, většinou je to právě nad Plagne Centre. Taktéž nabídka restaurací, obchodů, lyžařských servisů, lyžařských škol a podobných služeb je v Plagne Centre největší. Ubytování v této části La Plagne tak bude vyhovovat všem lyžařům, kteří chtějí sjezdovat od spuštění prvních lanovek až po uzavření sjezdových tratí z důvodu jejich úpravy na další den.

Plagne Bellecote

Zhruba uprostřed celého regionu La Plagne, těsně nad hranicí lesa, je k nalezení vesnička Plagne Bellecote. Ta leží jen asi o 40 výškových metrů níže než Plagne Center. Co do turistické vybavenosti mají mnoho společného. Plagne Bellecote je typickým lyžařským střediskem ve francouzských Alpách z druhé poloviny minulého století. Turisté z České republiky, kteří právě sem přijedou na lyžování, si zde mohou připadat jako na některém z velkých pražských sídlišť. Většina ubytovacích kapacit je totiž situována ve velkých panelákových komplexech. K ubytování tu bylo samozřejmě potřeba vybudovat i další lyžařskou infrastrukturu. A tak i tady mají návštěvníci Plagne Bellecote k dispozici nejrůznější obchody, služby, servis, školy lyžování a podobně. Plagne Bellecote tak bude maximálně vyhovovat jedincům, kteří o své zimní dovolené tráví den na svazích a večer si rádi zajdou na něco dobrého do některé z restaurací. Zdejší, vesměs dalo by se říci spartánské, ubytování je vhodné právě prakticky pouze k přespání.

Belle Plagne

Asi o 100 metrů výše, směrem na Roche de Mio, bylo nad Plagne Bellecote o něco později vybudováno další lyžařské středisko Belle Plagne. Toto hotelové městečko je tvořeno moderními apartmánovými domy, hotely a nezbytnou infrastrukturou, jakou jsou třeba obchůdky a restaurace. Do areálu Belle Plagne je možné se dostat dvěma způsoby. Buď autobusem, který ovšem neprojede skrze tunel těsně před vesničkou. Proto je potřeba od jeho konečné stanice donést pěšky všechny věci ke svému ubytování. Druhou možností je potom využít lanovku z Plagne Bellecote. Ta je v provozu i dlouho po skončení lyžování. Belle Plagne je nejvýše položeným lyžařským Střediskem v celé oblasti La Plagne. Výhled ze zdejších ubytovacích zařízení je nejčastěji na okolní alpské vrcholky. Díky poněkud komplikované cestě na ubytování Belle Plagne není úplně vhodné k ubytování rodičů s malými dětmi. Dospělým se tady však bude bezpochyby líbit. Zajímavostí je i skutečnost, že po zdejších ulicích je v zimě možno jezdit na lyžích.

Plagne Soleil a Plagne Villages

Na půli cesty mezi Plagne Centre a Plagne Bellecote ležím další dvě ubytovací centra s názvy Soleil a Villages. Obě leží v nadmořské výšce těsně nad 2.000 metry. Na rozdíl od dříve zmiňovaných center, v nichž je prakticky možné nasednout na lanovku a následně vystoupit rovnou na centrálních sjezdovkách, je to ze Soleil a Villages na plnohodnotné lyžování o něco dále. Samozřejmě i tady jezdí lanovky, které pohodlně lyžaře přepraví. K hlavním sjezdovkám a páteřním lanovkami je ovšem potřeba absolvovat přejezd. To s sebou nese pro některé jedince v další výhodu. A sice že ve srovnání s Plagne Centre nebo Plagne Bellecote jsou Soleil a Villages daleko klidnější. Dobré dopravní spojení do obou vesniček a poklidnější atmosféra předurčuje Plagne Soleil a Plagne Villages k příjemné rodinné dovolené. Ubytování tady často volí i příznivci běžeckého lyžování, neboť v blízkosti zdejších ubytovacích zařízení vedou udržované běžecké stopy.

Níže ležící střediska

Všechna dříve zmiňované střediska jsou situována buď na hranici lesa, nebo dokonce nad ní. Turisté, kteří si do La Plagne přijeli užít lyžování, typické pro francouzské Alpy, si tu bezpochyby přijdou na své. Problémy však mohou nastat v případě horšího počasí. Za situace, kdy třeba fouká silný vítr nebo panuje špatná viditelnost, je možné se přemístit na lyžování do níže položených lyžařských center. K nim patří kupříkladu lyžařské středisko Plagne Montalbert. To leží v nadmořské výšce 1.350 metrů. Na opačné straně údolí pak jde o Montchavin a Les Coches. Všechna střediska leží v podobné nadmořské výšce a jejich sjezdovky jsou vedeny skrze lesní průseky. V případě silného větru je právě tady z celého La Plagne lyžování nejpříjemnější.

Sjezdovky

Rozhodnout, která sjezdovka je v oblasti La Plagne ta nejlepší či nejvyhlášenější, by šlo asi jen těžko. Pomyslným lyžařským centrem je tady vrchol Grande Rochette. Ten leží přímo nad hotelovou vesničkou Plagne Centre. Nabídka zdejších sjezdových tratí uspokojí každého lyžaře. Je zde k dispozici nejen sportovně laděná červená trať, ale též několik modrých, typicky rodinných sjezdovek. Absolvovat je možno i sjezd ve volném terénu. Ten je označen černou barvou. Zdatní a zkušení sjezdaři a zejména milovníci jízdy ve volném terénu se též s oblibou vydávají na nejvyšší zdejší vrchol Bellecote. Ten nabízí široké možnosti lyžování mimo sjezdovky a také několik kilometrů těch nejnáročnějších sjezdovek. Zbytek oblasti La Plagne je pak charakteristický vesměs prostornými sjezdovkami s modrými profily. Klidné a pohodové lyžování si tady užijí i méně zdatní sjezdaři. A samozřejmě též rodiny s malými dětmi.