Kitzbühel

Proč si vybrat jako lyžařské středisko pro zimní dovolenou v Alpách právě Kitzbühel?

Zábava pro každého

Kitzbühel, známý svou více než 125letou historií lyžování, je považován za jedno z nejikoničtějších lyžařských středisek nejen v rakouském Tyrolsku, ale dokonce i v celých Alpách. Toto legendární sportovní městečko nabízí ideální kombinaci hluboce zakořeněných lyžařských tradic a mimořádného šarmu, která již více než 100 let přitahuje do této části Rakouska lyžaře z nejrůznějších koutů světa.

Jedním z hlavních důvodů, proč si k prožití zimní dovolené v Alpách vybrat zrovna Kitzbühel, je jeho dobrá dopravní dostupnost. Bez ohledu na to, odkud přijíždíte, je Kitzbühel dobře přístupný. Svým návštěvníkům nabízí dlouhou lyžařskou sezónu s jistotou dostatečné sněhové pokrývky. Od poloviny listopadu často až do Velikonoc si tady mohou lyžaři užívat vynikajících podmínek na desítkách sjezdovek a lyžařských tratí. Ty jsou pochopitelně pravidelně a s největší pečlivostí udržovány v top stavu.

Kitzbühel se může pochlubit více než 180 kilometry perfektně upravených sjezdovek. K tomuto číslu je pak ještě nutno připočítat 5 desítek kilometrů značených lyžařských tras. Milovníci freeride se mohou těšit na značené trasy, nabízející vzrušující jízdu mimo upravené sjezdovky. Ať už jste začátečník nebo zkušený lyžař, určitě si tady najdete terén, který bude vyhovovat právě vašim potřebám a přáním.

I pro rodiny s dětmi je Kitzbühel ideálním místem, kde mohou strávit v Rakousku parádní zimní dovolenou. Ti nejmenší tu mohou v naprostém bezpečí získávat své první lyžařské zkušenosti. Lyžařské školy v Kitzbühelu nabízejí speciální dětské koutky a cvičné vleky, na nichž lyžují začínající sjezdaři zcela zdarma.

Legendární svahy i společenský život

Kitzbühel je také místem, kde si můžete zalyžovat na legendární sjezdovce Streif. Tato trať je známá jako jedna z nejnáročnějších sjezdovek v rámci Světového poháru. Pro ty, kteří si chtějí osobně vyzkoušet tuto ikonickou sjezdovku, ale nejsou profesionální lyžaři, je k dispozici i takzvaný Rodinný Streif. Tato trasa nabízí sjezdařům méně náročnou alternativu ikonické závodní tratě.

Kromě lyžování však Kitzbühel v zimě nabízí svým návštěvníkům i třeba bohatý kulturní program či řadu akcí, které zpestří vaši lyžařskou dovolenou. Po celý rok se tady kupříkladu konají různé festivaly, koncerty a sportovní události, které odrážejí živou atmosféru tohoto jedinečného města.

V neposlední řadě je pak Kitzbühel známý svou prvotřídní gastronomií. Více než 60 horských chat a restaurací nabízí široký výběr kulinářských specialit. Je možné tady ochutnat takřka vše, od tradičních tyrolských jídel po delikátní gurmánské pochoutky. S takovou kombinací prvotřídního lyžování, bohaté historie, kultury a gastronomie je Kitzbühel skvělou volbou pro každého, kdo hledá nezapomenutelnou zimní dovolenou v Alpách.

Jaké typy lyžařských terénů Kitzbühel nabízí?

Všichni jsou vřele vítáni

Městečko Kitzbühel, známé coby jedno z nejlegendárnějších lyžařských středisek na světě, nabízí širokou škálu terénů, na nichž si zalyžují sjezdaři všech dovednostních úrovní. Od slavné sjezdovky Streif, jež je výzvou i pro ty nejzkušenější lyžaře, až po ideální začátečnické a technicky nenáročné terény. Oblast Kitzbühel poskytuje sjezdařům k dokonalé zábavě více než 200 kilometrů dobře udržovaných sjezdovek a lyžařských tras.

Začínající lyžaře a jedince, kteří se do lyžování teprve dostávají, určitě potěší místní speciální služba. Ve všech skiareálech v širším lyžařském areálu Kitzbühelu mají všechny cvičné vleky podél údolí k dispozici zdarma. Na milovníky rychlosti tu zase čeká sáňkařská dráha, která je snadno dostupná prostřednictvím lyžařského vleku Gaisberg.

Lyžařská oblast KitzSki, jak bývá Kitzbühel též nazýván, zahrnuje celkem sedm okresů a rozkládá se na území dvou spolkových zemí. Těmi jsou Tyrolsko a Salcbursko. K nejznámějším střediskům patří Kitzbühel, Reith, Aurach, Jochberg, Pass Thurn – Mittersill, Hollersbach, Kirchberg a Aschau v údolí Spertental. Co se týče pokročilých a zdatných lyžařů, ti se mohou v Kitzbühelu těšit na více než tucet černých sjezdovek. Nebo se mohou vypravit na 30 kilometrů značených tras mimo upravované sjezdovky. Je tedy evidentní, že tady čeká spousta výzev i na ty nejnáročnější lyžaře.

Lyžařské středisko Kitzbühel je též pořadatelským místem slavného závodu na vrcholu Hahnenkamm, asi nejznámější tratě v rámci závodů Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Každoročně se tady světová sjezdařská elita pouští dolů po slavné a extrémně náročné trati Streif v boji o vítězství na této legendární sjezdovce. Rodiny s dětmi se zde naopak mohou vydat na přátelské sjezdovky a do zábavních parků, co potěší i ty nejmenší lyžařské nadšence.

Jedinečná kombinace tradičního stylu a současné atmosféry má v Kitzbühelu neodolatelné kouzlo, které sem již několik desetiletí přitahuje lyžaře z nejrůznějších koutů světa. Protože kde jinde si dokonale užít více než 200 kilometrů dobře udržovaných sjezdovek a nádhernou horskou krajinu rakouských hor než právě v Kitzbühelských Alpách?

Tratě pro začátečníky i pokročilé sjezdaře

Oblast v okolí městečka Kitzbühel je daleko za hranicemi Rakouska známá jako jedno z nejprestižnějších lyžařských středisek v Evropě. Aktivní jedince sem lákají rozmanité a pestré možnosti lyžování pro sjezdaře všech úrovní fyzické zdatnosti i lyžařských dovedností. Tento malebný alpský ráj zpřístupňuje milovníkům zimních sportů kilometry a kilometry dokonale upravených sjezdovek, které uspokojí jak začátečníky, tak i zkušené lyžaře. A o přepravu sjezdařů na svahy se tu stará flotila moderních přepravních zařízení.

Z pohledu nováčků ve světě lyžování představuje Kitzbühel ideální zimní dovolenkovou destinaci. Díky široké nabídce služeb a zařízení, určených právě začínajícím lyžařům, se tady nebude nikdo z nich nudit ani minutu. S řadou bezplatných vleků podél celého údolí, které jsou k dispozici k prvním nesmělým pokusům na sněhu, mohou začátečníci v klidu a pohodě získat základy sjezdového lyžování, aniž by museli platit za finančně náročný skipas. Navíc, množství lyžařských škol v blízkosti nabízí kvalifikované instruktory, kteří jsou připraveni poskytnout individuální nebo skupinové lekce tak, aby nováčci mohli rychle získat správnou techniku k jízdě na plnohodnotných svazích.

Pokročilí lyžaři a zdatní jedinci si zase mohou užít dokonalé adrenalinové sjezdy na již zmíněné světoznámé trati Hahnenkamm / Streif. Ta je každoročně dějištěm prestižního závodu ve sjezdovém lyžování. Kromě toho umožňuje rozsáhlá síť lanovek a vleků snadný přístup k široké škále sjezdovek různých obtížností i ve vzdálenějších koutech lyžařské oblasti. S jednotným skipasem budete mít k dispozici pestrou nabídku tratí, od nenáročných modrých až po technicky obtížné černé.

Nejznámější sjezdovky v Kitzbühelu

Kitzbühel, v některých případech také známý coby Perla Alp, se řadí k nejprestižnějším lyžařským střediskům v celém Rakousku. Jeho sjezdovky jsou daleko za hranicemi země známé svou rozmanitostí a kvalitou. A tato skutečnost dělá z Kitzbühelu ideální zimní destinaci pro lyžaře jak ze samotného Rakouska, tak i okolních zemí. Již zmíněný vrchol Hahnenkamm a jeho legendární sjezdovka Streif jsou mezi fanoušky sjezdového lyžování synonymem pro Kitzbühel. Streif je považován za jeden z nejnebezpečnějších a nejvýznamnějších sjezdů ve Světovém poháru alpského lyžování a v žádném případě není terénem pro každého.

Další oblíbenou sjezdovkou v oblasti KitzSki je Pengelstein. T během jízdy do údolí nabízí sjezdařům nádherné výhledy na okolní hory. Příjemným atributem je i fakt, že je vhodná k jízdě lyžařů všech dovednostních i výkonnostních úrovní. Jedinci, hledající méně náročné sjezdovky, se mohou vypravit do lyžařského areálu Kitzbüheler Horn. Vrchol poskytuje širokou škálu modrých a červených sjezdovek, ideálních k jízdě celých rodin i začínajících lyžařů.

To ale není vše! V Kitzbühelu máte též vynikající možnosti k lyžování ve volném terénu. Mnoho zdejších tras vede skrze malebné lesy a nedotčenou přírodu. Sjezdaři, vyhledávající dobrodružství mimo upravené sjezdovky, si Kitzbühel určitě zamilují. Pro ně je totiž pravým zimním rájem.

Moderní lanovky a vleky zajišťují v Kitzbühelu rychlý a pohodlný přístup k vrcholkům okolních hor. Svůj pobyt tak nebudete trávit čekáním na jízdu vzhůru a maximalizujete čas, strávený na sjezdovkách. Ať už se rozhodnete ke sjezdu slavného Streifu, nebo si vyberete klidnější sjezdovku, Kitzbühel vám poskytne nezapomenutelný lyžařský zážitek.

Kde najdu Streif?

Světově proslulá sjezdovka Hahnenkamm / Streif, známá díky své náročnosti a prestiži, se vine po úbočí hory Hahnenkamm jihozápadním směrem od centra Kitzbühelu. Trať je známá svými technicky náročnými úseky, které vyžadují od lyžařů nejen vynikající techniku, ale i odvahu a schopnost rychlé reakce. Jedním z nejznámějších úseků je Mausefalle. Na něm lyžaři dosahují vysokých rychlostí takřka ihned po startu a na hraně se tady skáče do vzdálenosti kolem metrů.

Každoroční závody ve sjezdu na Hahnenkammu jsou již od roku 1931 pevnou součástí lyžařského kalendáře světové sjezdařské elity. Soutěž se obvykle koná v lednu a pravidelně do Kitzbühelu přiláká tisíce fanoušků z celého světa. Vítězství na Streifu je mezi profesionálními sjezdaři považováno za jedno z nejprestižnějších v celé lyžařské kariéře.

Poznávání sjezdovek v Kitzbühelu

Tyrolské městečko Kitzbühel, ležící v v pomyslném srdci rakouských Alp, je lyžařským rájem všech nadšenců do tohoto sportu. Díky malebné krajině a prvotřídnímu zázemí není divu, že je toto půvabné středisko špičkovou destinací pro milovníky zimních sportů. Ať již s lyžováním teprve začínáte, nebo jste už dávno ostřílený profesionál, v Kitzbühel si určitě najdete svou ideální sjezdovku.

Cesta k lyžování může být stejně vzrušující jako skličující. Ovšem Kitzbühel nabízí šetrný úvod do tohoto sportu díky svým uživatelsky přívětivým sjezdovkám. Začátečníci se mohou s lyžařskou technikou v klidu a pohodě seznamovat na bezplatných vlecích v údolí, kde je možno zvládnout základy lyžování bez nutnosti pořizovat si skipas. Cvičné vleky Rasmusleiten, Mocking a Pulverturm spolu s pohyblivými koberci poskytují začátečníkům bezpečné a pohodlné prostředí pro jejich první sjezdy.

Lyžařské školy v Kitzbühelu jsou navíc proslulé svou kvalitní a dobře propracovanou výukou. Zvládnutá metodika zajistí, že se začátečníci naučí správné techniky již od samého počátku. Díky trpělivým a zkušeným instruktorům mohou začínající lyžaři rychle získat potřebnou jistotu a dovednosti. Začátečníkům se doporučuje využít těchto lekcí se zkušenými instruktory, aby si užili plnohodnotnější lyžařské zážitky.

Ani sjezdaře, co si již v minulosti zdokonalili své dovednosti a vyhledávají náročnější terény, Kitzbühel nezklame. Středisko se může pochlubit širokou škálou náročných sjezdovek a lyžařských tras. A můžete si být jisti, že prověří i ty nejzkušenější jezdce. Třeba již zmíněný Streif nabízí vzrušující jízdu, vyžadující přesnost a dokonalou kontrolu. Pokročilí lyžaři si v Kitzbühelu mohou vychutnat strmé svahy a vzrušení z projíždění takových náročných svahů, jakým je právě Streif.

Milovníci freeridu zase najdou své útočiště v mnoha kitzbühelských terénech mimo sjezdovky. Tyto oblasti s hlubokým sněhem a rozmanitým terénem jsou dokonalým hřištěm všechny, kteří se chtějí vydat mimo upravené tratě. Díky důrazu střediska na bezpečnost a dobrá dostupnosti místních průvodců se postará o to, že i ti nejodvážnější lyžaři tady mohou prozkoumávat oblasti mimo značené tratě s klidným svědomím.

Další volnočasové aktivity

Když se řekne Kitzbühel, většina z nás si asi okamžitě vybaví obraz zasněžených svahů a sjezdového lyžování. Ale tento malebný alpský ráj ve středním Rakousku však nabízí mnohem více než jen sjezdovky. Pokud hledáte alternativní zimní aktivity, Kitzbühel je místem, kde si každý najde to své. Začněme třeba s běžeckým lyžováním. To je v Kitzbühelu na vysoké úrovni. Představte si klouzání po zasněžených loukách a polích, obklopeni malebnou horskou krajinou. A pokud preferujete noční lyžování, sportovní trasa u golfového hřiště Kitzbühel Schwarzsee-Reith je osvětlená každý den až do 21:00.

Milovníci přírody se zase mohou těšit na zimní túry na sněžnicích. Ty vám umožní objevit skryté krásy Kitzbühelu daleko od rušných sjezdovek. A co takhle vyzkoušet noční túry pod hvězdným nebem, kdy můžete obdivovat noční oblohu v plné její kráse?

Adrenalinové zážitky nabízí i třeba sáňkování na Gaisbergu. Na zdejší sáňkařské trati si můžete dokonale užít rychlou jízdu z kopce dolů, jež je stejně vzrušující jako třeba sjezd na lyžích. A pokud máte rádi sporty na ledě, Kitzbühel Sport Park nabízí kromě bruslení třeba také curling.

Zasloužený odpočinek

Po dni plném fyzicky náročných aktivit si můžete dopřát relaxaci třeba na jedné z mnoha slunečních teras. Na nich si bezezbytku vychutnáte místní kulinářské speciality a současně i nádherný výhled na okolní hory. Kupříkladu Panorama Alm je jednou z nejoblíbenějších teras, kde si můžete po lyžování odpočinout na pohodlných lehátkách a nechat se unést pohledem na vrcholek Kitzbüheler Horn.

Kitzbühel je taktéž hostitelem a pořadatelem různých kulturních událostí, které mohou příjemně obohatit váš zimní pobyt v této části Alp. Od tradičních adventních trhů až po kulturní festivaly, v Kitzbühelu se vždy něco děje.

Ať už patříte k milovníkům zimních sportů, přírody, nebo jen hledáte místo, kde si můžete v zimním období odpočinout a načerpat novou energii, Kitzbühel vám nabízí nezapomenutelné zážitky. Tak proč nevyužít příležitosti a neobjevit všechny tyto aktivity, které tento rakouský zimní ráj nabízí?

Možnosti zábavy pro děti

Zimní sezóna v Kitzbühelu nabízí širokou škálu aktivit nejen dospělým, ale i dětem. Aktivity se zaměřením na děti zaručují skvělou zábavu a parádní dobrodružství celé rodině. Od lyžování na světoznámých sjezdovkách až po kreativní zimní hry, Kitzbühel je ideálním místem pro prvotřídní rodinnou dovolenou.

Malým lyžařům je tady k dispozici Kitz for Kids program, jenž nabízí zábavné sjezdovky a atrakce jako je Mausefalle nebo Hausbergkante. Ty jsou navrženy tak, aby byly bezpečné a současně zábavné pro děti všech věkových kategorií. Děti, toužící po dobrodružství, se mohou těšit na Hornpark. Součástí tohoto komplexu je lanový park s překážkami a zipwire. Park je otevřen i v zimních měsících.

Pokud vaše děti touží po něčem méně tradičním, můžete s nimi vyzkoušet třeba biatlon. Nebo se vydejte na outdoor dobrodružství mimo vyšlapané cesty s místními průvodci. Rodinám, preferujícím klidnější aktivity, nabízí Kitzbühel takové možnosti, jako je bruslení, curling nebo návštěvu krytých bazénů.

Středisko Kitzbühel je také skvělým místem pro teenagery a mladé rebelanty, kteří si tu mohou užít moderní snowpark, freeride a freestyle lyžování. Jedincům, kteří chtějí zažít zdejší přírodu v její nejčistší podobě, pak doporučujeme skialpy, zimní pěší turistiku či již zmíněné výlety na sněžnicích.

Bez ohledu na to, jaký konkrétní typ zábavy preferujete, Kitzbühel nabízí každému ze svých návštěvníků něco. S tak bohatou škálou aktivit a zážitků je Kitzbühel perfektním místem k rodinné zimní dovolené, kde si každý najde to své.

Jak dlouho trvá lyžařská sezóna v Kitzbühelu?

O Kitzbühelu, ačkoliv se nejedná o žádné vysokohorské středisko, je známo, že se zdejší lyžařská sezóna vyznačuje svou délkou a kvalitou. Toto historicky významné město v Kitzbühelských Alpách, jež se může pyšnit více než 125 lety lyžařské historie, láká díky své dlouhé sezóně sjezdaře z celé Evropy.

Lyžařská sezóna zde obvykle začíná již v polovině listopadu. Tou dobou totiž Kitzbühel otevírá své svahy jako jedno z prvních neledovcových lyžařských oblastí v Rakousku. Moderní technologii lanovek a pečlivé připravené sjezdovky si tu mohou návštěvníci užívat již od tohoto období. Lyžařská sezóna pak obvykle pokračuje až do Velikonoc, což návštěvníkům této vyhlášené rakouské lyžařské oblasti umožňuje vychutnat si parádní jarní lyžování na skvěle připravených svazích.

Vzhledem k tomu, že lyžařská sezóna trvá v Kitzbühelu od poloviny listopadu až do Velikonoc, mají tady lyžaři skutečně dostatek času na to, aby si užili vše, co toto středisko nabízí. Od prvotřídních sjezdovek až po horské chaty a vynikající kulinářské speciality.

Možnosti ubytování

Malebné městečko Kitzbühel nabízí svým návštěvníkům širokou škálu ubytovacích kapacit, které uspokojí potřeby a přání každého jedince, hledajícího v rakouských Alpách pohodlí a kvalitu. Od luxusních hotelů po útulné penziony, Kitzbühel představuje ideální destinaci pro parádní zimní dovolenou.

Na turisty, hledající opravdový luxus a příliš nehledějící na finanční stránku věci, je tu například A-ROSA Kitzbühel. Pětihvězdičkový resort nabízí nejen komfortní ubytování, ale i prvotřídní wellness a dokonce i golfové hřiště pokud do Kitzbühelu přicestujete v létě. Tento honosný hotel je známý svou vysokou úrovní služeb a nádherným výhledem na okolní hory.

Milovníkům přírody a klidu jsou zase k dispozici různé horské chaty a apartmány, nabízející únik od každodenního shonu a příležitost prožít zimu v srdci Alp. Tato ubytování často poskytují přímý přístup k sjezdovkám a v mnoha případech bývají situovány přímo v jejich blízkosti.

Pro rodiny nebo skupiny přátel jsou obvykle ideální volbou prostorné apartmány a chalupy. Ty nabízí ubytovaným dostatek místa a spoustu soukromí. Mnoho z nich je vybaveno dobře zařízenou kuchyní, což umožňuje hostům připravovat si vlastní jídla a tím ušetřit na nákladech, spojených se stravováním v restauracích.

Pozitivním faktem je skutečnost, že Kitzbühel rovněž nabízí řadu cenově dostupnějších možností noclehu. K těm populárním patří kupříkladu hostely a B&B zařízení, jež jsou ideální volbou pro mladé cestovatele. Nebo jedince, preferující ekonomičtější ubytování bez kompromisu v kvalitě služeb.

Ovšem bez ohledu na to, jaký typ ubytování si nakonec vyberete, postará se Kitzbühel o nezapomenutelný zážitek plný pohody, zábavy a nekonečných možností k provozování zimních sportů.

Jaké má hodnocení?

Kitzbühel je jedním z nejslavnějších lyžařských středisek nejen v Rakousku, ale i v celosvětovém měřítku. Toto malebné městečko nabízí svým návštěvníkům nejen vzrušující lyžování, ale i krásné středověké centrum, plné designových obchodů a luxusních hotelů. Nejen v zimním období je často navštěvován členy světové smetánky.

V turistických recenzích získává oblast vysoké hodnocení za svou rozmanitost, moderní infrastrukturu, skvělá místa k freeride lyžování a v neposlední řadě i za to, že je průkopníkem v zimním turismu. Centrum města je úchvatné a noční život vzrušující. Mezi výhody regionu taktéž patří poměrně přijatelné ceny. A to i přesto, že středisko bývá považováno za spíše luxusní.

Návštěvníci na Kitzbühelu vesměs oceňují skvělé lyžování a dokonce ještě lepší stravování, které je úzce spjato s mnoha unikátními horskými restauracemi a chatami. Legendární après-ski tady často začíná již na svahu a následně se přesouvá do údolí.

Oblast je ideálním místem k zimní dovolené všech, kteří hledají kombinaci vzrušujícího lyžování a atraktivního nočního života. To vše v nádherném alpském prostředí. Ať už na své zimní dovolené hledáte vzrušující dobrodružství na sjezdovkách, nebo relaxaci v luxusním prostředí, Kitzbühel je rozhodně střediskem, které byste měli zvážit.

Dopravní dostupnost Kitzbühelu z České republiky

Kitzbühel je klenotem pro cestovatele, vyhledávající zimní sporty i letní výlety. Uhnízděný v srdci Tyrolských Alp nabízí úchvatnou krajinu a nepřeberné množství aktivit. Jedincům, cestujícím z České republiky, je toto malebné městečko dobře dostupné a slibuje nezapomenutelný útěk od všedních starostí.

Pokud dáváte, jako většina cestujících z ČR, přednost flexibilitě a cestování vlastním tempem, je ideální volbou jízda vlastním vozem. Vzdálenost z našeho hlavního města do Kitzbühelu lze urazit za přibližně 6 hodin v závislosti na dopravních a povětrnostních podmínkách. Tato možnost navíc poskytuje volnost při prozkoumávání malebných míst během samotného pobytu.

Mnohem méně využívanou variantou je cestování vlakem. S přestupem v Linci trvá cesta z České republiky do Kitzbühelu v průměru přibližně 8 hodin. Tento způsob dopravy nabízí pohodlnou a pohodovou cestu, která cestujícím navíc umožňuje vychutnat si během cesty úchvatných výhledů na rakouskou krajinu. A pro ty, kteří mají málo času, je nejrychlejší cestou do Kitzbühelu využití letecké přepravy. Let na blízké letiště a následná krátká cesta vlakem nebo autobusem do Kitzbühelu mohou výrazně zkrátit celkovou dobu cestování, a to především ze vzdálenějších míst.

Ať už patříte k vášnivým lyžařům, turistům nebo se prostě jen řadíte k těm, kdo oceňují krásu Alp, Kitzbühel je destinací, kterou byste neměli přehlížet. Díky dobrým možnostem dopravy z České republiky je plánování cesty jednoduché. A již za pár hodin cestování si můžete plně vychutnávat všechna alpské dobrodružství, co tu na vás čekají. Tak se i vy vydejte na cestu do Kitzbühelu a poznejte skutečné kouzlo rakouských Alp!