Heiligenblut

Lyžování pod Grossglocknerem

Lyžařská oblast nad vesničkou Heiligenblut se nachází v severozápadním cípu rakouské spolkové země Korutany. Obec leží takřka na úpatí nejvyšší hory Rakouska Grossglockneru. Příznivou zprávou je fakt, že Heiligenblut je pro lyžaře z České republiky poměrně dobře přístupný. Cesta z Prahy trvá necelých 7 hodin. Na to, aby si čeští příznivci sjezdového lyžování užili příjemnou zimní dovolenou nebo třeba jen prodloužený víkend na úpatí Grossglockneru, je potřeba urazit vzdálenost něco přes 500 kilometrů. Z Čech jen asi nejjednodušší cesta na lyžování do Heiligenblutu směrem na jih, přes České Budějovice, rakouské Linz, Salzburg a nakonec Heiligenblut. Druhou možností je pak cesta přes německý Mnichov. Tu ovšem budou využívat k cestě do oblasti Heiligenblut nejspíše hlavně lyžaři ze severu Čech.

Lyžařský areál

Jak již bylo napsáno dříve, sjezdovky tohoto středně velkého rakouského lyžařského areálu jsou situovány severním směrem přímo nad malebnou vesničkou Heiligenblut. Ta leží v nadmořské výšce asi 1.300 metrů. Centrální kabinková lanovka odtud vyváží lyžaře do mezistanice Rossbach. Odtud se následně mohou vydat na lyžování různými směry. Na to, že oblast Heiligenblut nabízí na rakouské poměry jen asi 50 kilometrů sjezdovek, mám tento region co nabídnout jak příznivcům jízdy po upravených sjezdových tratích, tak i jezdcům ve volném terénu. A dokonce i na poměry špičkové alpské se tady lyžuje hodně vysoko. Vždyť nejvyšší bod lyžařského areálu Heiligenblut leží v nadmořské výšce 2.900 metrů. Tento vrchol nese název Hochfleiss a je postranním vrcholem 3.254 metrů vysoké hory Hocharn.

Schareck

O dopravu lyžařů na svahy se tu stará přes 10 lyžařských lanovek a vleků. Ty disponují celkovou přepravní kapacitou téměř 13 tisíc osob za hodinu. Většina sjezdovek nad Heiligenblutem se vine po svazích hory Schareck. Schareck dosahuje nadmořské výšky 2.604 metrů a je možné naň vyjet kabinovou lanovkou ze stanice Rossbach. Převážná část sjezdovek lyžařském areálu Heiligenblut, dokonce více než dvě třetiny, jsou na jeho lyžařské mapě zakresleny červenou barvou. Jde tedy o středně náročné sjezdovky. V Heiligenblutu se lyžuje vysoko nad hranicí lesa. Zdejší tratě jsou dostatečně prostorné. Příjemné lyžování si na nich užijí jak zkušení sjezdaři, tak i začínající jezdci. Velkou výhodou je, že většina červených sjezdovek na Scharecku nabízí i přívětivější modrou variantu. To kvůli lyžařům, kteří by si na přímý sjezd zpět ke stanici Rossbach netroufali.

Hochfleiss

Ze stanice Rossbach je možno se vedle Scharecku dostat i na úpatí lyžařského areálu Hochfleiss. Po cestě tunelem následně vyvezou lyžaře klasické lanovky až na vrchol Hochfleiss. I zde se lyžuje na kombinaci červených a modrých tratí. Celkové převýšení tu činí více než kilometr. A aby byl výčet sjezdovek v oblasti Heiligenblut úplný, dá se ještě lyžařskou houpačkou u osady Fallbichl přejet na sjezdovky Viehbühel.

Dostatek sněhu

Protože se v lyžařském areálu Heiligenblut lyžuje, dokonce i na poměry Rakouska, hodně vysoko, milovníci lyžování se mohou spolehnout, že tady na ně bude téměř vždy čekat dostatečná pokrývka přírodního sněhu. A to nejen na samotných sjezdovkách, ale i v oblastech, kde se dá lyžovat ve volném terénu. Pro případ nepřízně počasí je asi jedna třetina sjezdových tratí v oblasti Heiligenblut vybavena zařízením k výrobě umělého sněhu.

3.000 metrů nad mořem

Slogan vesničky Heiligenblut, jenž zní Lyžování pod Grossglocknerem, není v tomto případě žádným nadsazeným marketingovým tahem. Z více než poloviny zdejších sjezdových tratí je možné tuto nejvyšší hory Rakouska, která se šplhá do výšky 3.798 metrů, dobře vidět. A to se nepočítají další skutečně majestátné alpské vrcholky, které v okolí překonávají magickou hranici 3 kilometrů. Za jasného počasí je možno se kochat panoramatickým výhledem na více než čtyři desítky vrcholů, překonávajících svou výškou 3.000 metrů.

Jízda ve volném terénu

Klasický sjezdy na sjezdovkách v Heiligenblutu bude určitě vyhovovat většině lyžařů. Ti, co mají rádi dobrodružství, mohou buď využít 10 skirout, nebo se rovnou vrhnout na freeride. Skirouta znamená sjezd, který sice není upravovaný, nicméně je ve svahu vyznačen orientačními tyčemi. Freeride je pak ničím neomezená jízda ve volném terénu. Během sjezdu z nejvyššího bodu zdejšího skiareálu až do Heiligenblutu překonají lyžaři převýšení více než jeden a půl kilometru. Freeridisté se pak mohou těšit na tratě, na nichž na jeden zátah překonají více než kilometr. To je na tak malý lyžařský areál, jenž nabízí jen něco málo přes pět desítek upravovaných sjezdovek, skutečně úctyhodné číslo.

Horské chaty

I když Heiligenblut patří spíše k menším lyžařským areálům, i tady mají lyžaři možnost zajít na oběd nebo rychlé občerstvení do několika horských chat. Těch je tady téměř 10 a jsou rozesety podél celého lyžařského areálu. Proto v případě, že by nad městečkem Heiligenblut na lyžích někomu vyhládlo, nebude to mít na nejbližší Hütte, jak Rakušané tyto chaty nazývají, nijak daleko.

Doprava na lyžování

Protože je samotná vesnička Heiligenblut situována prakticky na konci dlouhého údolí, může tady v některých termínech hlavní lyžařské sezóny nastat trošku problém s parkováním. Obec samozřejmě disponuje centrálním garážemi, ty jsou ovšem od hlavní lanovky vzdáleny skoro půl kilometru. Další možností je vyjet autem až na Rossbach. Stejně jako v dalších lyžařských oblastech v Rakousku, i tady je nejjednodušší využít služeb skibusu. Ten doveze lyžaře prakticky až k lanovce takřka odkudkoliv. Výhodou odlehlosti vesničky Heiligenblut je však skutečnost, že ani uprostřed hlavní lyžařské sezóny nebývají zdejší sjezdovky nijak našlapané. Po celou zimní sezónu se tady dá užít příjemné lyžování bez spousty dalších lyžařů.

Klidná atmosféra

Komorní atmosféra vesničky Heiligenblut se projevuje i v takzvaném aprés – ski. Zábava po lyžování se tady samozřejmě nedá srovnávat s takovými továrnami na lyžování v Rakousku, jako je třeba Kitzbühel, Schladming nebo Ischgl. Zdejší atmosféra by se dala spíše nazvat romantickou. S přicházejícím večerem tady obvykle nastává klid. Turisté, kteří si chtějí na lyžování v Rakousku hlavně odpočinout, jsou v oblasti Heiligenblut na správné adrese. Někdo si dokonce může v této vysokohorské krajině, kde se na dně údolí krčí kostelík a několik hotelů, připadat jako na konci světa. Klid a pohoda tady čiší takřka z každého koutu této malebné obce. Co se týče možností lyžování a lyžařských terénů, Heiligenblut rozhodně nabízí špičkové lyžování. To snese srovnání nejen s těmi nejvyhlášenějšími skiareály v Rakousku, ale dokonce v celých Alpách.