Když se řekne zimní dovolená, mnoha lidem se okamžitě vybaví Švýcarsko. A není divu. Tato alpská země nabízí vše, co si jen můžete přát pro dokonalou zimní dovolenou a skvělé lyžování – od majestátních horských štítů přes prvotřídní lyžařská střediska až po útulné horské vesničky a vyhlášenou švýcarskou pohostinnost. Pojďme se společně vydat na cestu do srdce evropských Alp a objevit, proč je Švýcarsko skutečným rájem milovníků zimních sportů a alpské krásy.
Kouzlo švýcarských Alp
Švýcarské Alpy jsou synonymem pro dechberoucí přírodní scenérie, které berou dech v každém ročním období. V zimě se však tato krása násobí, když se majestátní vrcholy oděnou do bělostného hávu sněhu a ledovce se třpytí v paprscích zimního slunce.
Dechberoucí panoramata
Představte si, že stojíte na vrcholu hory, kolem vás se rozprostírá moře bílých vrcholků a v dálce se tyčí ikonický Matterhorn. Takové výhledy nejsou ve Švýcarsku ničím neobvyklým. Země se pyšní nejvyšší koncentrací čtyřtisícovek v Evropě, což zaručuje, že ať už se vydáte kamkoliv, vždy budete obklopeni impozantní horskou scenérií.
Není to jen o výšce hor. Švýcarské Alpy nabízejí neuvěřitelnou rozmanitost krajiny. Od ostrých skalnatých štítů přes rozlehlé ledovce až po malebná údolí s křišťálově čistými jezery – každý pohled je jako živá pohlednice. A co teprve, když se nad horami začne probouzet slunce a jeho první paprsky zbarví sněhem pokryté svahy do růžova! Tento fenomén, známý jako alpské záře, je jedním z nejkrásnějších přírodních divadel, jaké je možné ve Švýcarsku zažít.
Tradiční alpská architektura
Kouzlo švýcarských Alp však nespočívá jen v přírodních krásách. Nedílnou součástí tohoto kouzelného prostředí jsou i tradiční horské vesničky s typickou alpskou architekturou. Dřevěné chalupy s širokými přesahy střech, zdobené vyřezávanými balkóny a okenicemi, dokonale zapadají do okolní krajiny a vytváří atmosféru, která vás okamžitě přenese do jiného světa.
Tyto vesničky nejsou jen kulisou pro turisty. Jsou živými centry, kde se mísí staletí staré tradice s moderním životním stylem. Můžete zde potkat místní obyvatele v tradičních krojích, ochutnat autentické švýcarské speciality v útulných restauracích či se jen tak procházet úzkými uličkami a obdivovat precizní řemeslnou práci na fasádách domů.
Zvláště kouzelné jsou tyto vesničky za soumraku, kdy se v oknech chalup rozsvěcí teplá světla a nad střechami se vznáší vůně hořícího dřeva z krbů. V takových chvílích si uvědomíte, proč je Švýcarsko považováno za jednu z nejromantičtějších zimních destinací na světě.
Nejlepší lyžařská střediska Švýcarska
Švýcarsko je zemí, kde najdete některé z nejlepších lyžařských středisek nejen v samotném Švýcarsku, ale dokonce na světě. Od legendárních destinací, které přitahují mezinárodní celebrity, až po útulná rodinná střediska – každý zde najde to pravé místo, kde ve Švýcarsku strávit svou zimní dovolenou.
Legendární destinace
Zermatt a Matterhorn
Když se řekne švýcarské lyžování, mnoha lidem se okamžitě vybaví Zermatt a jeho ikonický symbol – Matterhorn. Toto pyramidové horské panorama je jedním z nejfotografovanějších míst na světě a tvoří kulisu jednomu z nejexkluzivnějších lyžařských středisek v Evropě.
Zermatt nabízí více než 360 kilometrů sjezdovek, které uspokojí jak začátečníky, tak i ty nejnáročnější lyžaře. Co dělá Zermatt opravdu výjimečným, je možnost lyžovat zde po celý rok díky ledovci Theodul. Představte si, že se tu dá lyžovat i v létě s výhledem na majestátní Matterhorn!
Kromě lyžování je Zermatt známý svou luxusní atmosférou. Najdete zde špičkové hotely, gurmánské restaurace a exkluzivní butiky. Zároveň si však středisko zachovává svůj alpský šarm – v centru města nejsou povolena motorová vozidla, takže se zde budete pohybovat pěšky nebo v koňských povozech, což vytváří jedinečnou, téměř pohádkovou atmosféru.
Svatý Mořic: Kolébka zimních sportů
Svatý Mořic, aneb jak jej znají místní, St. Moritz, je synonymem luxusu a stylu. Toto středisko, které dvakrát hostilo zimní olympijské hry, je považováno za kolébku zimních sportů a alpské turistiky nejen ve Švýcarsku.
Historie zimní turistiky zde začala v roce 1864, kdy místní hoteliér Johannes Badrutt vsadil se svými britskými letními hosty, že pokud se vrátí v zimě a nebude jim to připadat příjemné, zaplatí jim cestu zpět. Hosté přijeli, zamilovali si zimní Alpy a už nikdy neodjeli. Tak začala éra zimní turistiky v Alpách.
Dnes Svatý Mořic disponuje 350 kilometry sjezdovek, které jsou rozděleny do několika oblastí. Nejznámější je Corviglia, kde se konaly olympijské hry. Kromě lyžování je tady možno vyzkoušet i další zimní sporty, včetně curlingu na zamrzlém jezeře popřípadě jízdy na bobové dráze.
Co dělá Svatý Mořic opravdu výjimečným, je jeho pověstné šampaňské klima – kombinace vysoké nadmořské výšky, čistého vzduchu a slunečného počasí, která vytváří perfektní podmínky k zimním sportům i relaxaci.
Davos: Město na střeše Evropy
Davos, nejvýše položené město nejen ve Švýcarsku, ale dokonce v celé Evropě, je nejen známým lyžařským střediskem, ale i místem, kde se každoročně koná Světové ekonomické fórum. Tato jedinečná kombinace vytváří atmosféru, kde se mísí svět vysoké politiky a byznysu s uvolněnou alpskou náladou.
Lyžařské terény v Davosu a sousedním Klosters nabízejí přes 300 kilometrů sjezdovek všem úrovním lyžařů. Zvláště oblíbená je oblast Parsenn, jež má v nabídce dlouhé, plynulé sjezdy s úchvatnými výhledy na okolní hory.
Davos je také rájem freeriderů a milovníků lyžování ve volném terénu. Oblast Pischa je známá svými neupravenými svahy a divokou přírodou, kde si můžete vychutnat pravou alpskou divočinu.
Kromě lyžování Davos nabízí i řadu dalších zimních aktivit. Dá se tady zabruslit na největším přírodním kluzišti v Evropě, projet se na saních tažených koňmi anebo si užít wellness v některém z luxusních hotelových komplexů.
Rodinná střediska
Grindelwald: Brána do Bernských Alp
Grindelwald, známý jako Ledovcová vesnice, je ideálním místem pro rodinnou dovolenou ve Švýcarsku. Toto malebné středisko, zasazené pod impozantní severní stěnu hory Eiger, se postará o perfektní kombinaci lyžování, zimních aktivit a alpské pohody.
Z pohledu rodin s dětmi je Grindelwald skutečným rájem. Najdete zde speciální dětské lyžařské areály, kde se vaši nejmenší mohou v bezpečí naučit základům lyžování. Starší děti a dospělí tu mají k dispozici přes 160 kilometrů sjezdovek různých obtížností.
Co dělá Grindelwald opravdu výjimečným, je jeho poloha. Nachází se v srdci regionu Jungfrau, který je součástí světového dědictví UNESCO. Odtud je možno podniknout výlet na Jungfraujoch, nejvýše položenou železniční stanici v Evropě, odkud se vám naskytne dechberoucí výhled na Aletschský ledovec, největší ledovec v Alpách.
Všem, co hledají adrenalinový zážitek, nabízí Grindelwald unikátní atrakci – First Flyer. Jedná se o 800 metrů dlouhou lanovku, na které se dá proletět nad zasněženou krajinou rychlostí až 84 km/h. Je to zážitek, na který jen tak nezapomenete!
Meiringen-Hasliberg: Skrytý klenot
Pokud hledáte méně známé, ale o to kouzelnější středisko, Meiringen-Hasliberg je perfektní volbou. Toto středisko, ukryté v srdci Bernských Alp, může nabídnout autentický švýcarský zážitek bez davů turistů.
Meiringen-Hasliberg je ideální pro rodiny a začínající lyžaře. Najdete zde 60 kilometrů perfektně upravených sjezdovek, většinou modré a červené obtížnosti. Pro děti je zde speciální Skihäsliland, kde se mohou v bezpečí učit lyžovat.
Co dělá toto středisko opravdu jedinečným, je jeho spojení s literární historií. Meiringen je totiž místem, kde údajně zemřel Sherlock Holmes v souboji se svým úhlavním nepřítelem profesorem Moriaritym u Reichenbašských vodopádů. V městečku najdete muzeum, věnované slavnému detektivovi, a je možné se vydat po stopách jeho posledního případu.
Milovníkům přírody nabízí Meiringen-Hasliberg krásné zimní turistické trasy. Můžete se vydat na procházku zasněženým lesem, obdivovat zamrzlé vodopády či se projet na saních tažených koňmi. A po dni stráveném na čerstvém horském vzduchu není nic lepšího než se zahřát v některé z útulných horských chat při šálku horké čokolády nebo sklenici svařeného vína.
Regiony milovníků lyžování
Švýcarsko je rozděleno do několika lyžařských regionů, z nichž každý má svůj jedinečný charakter a je schopen nabídnout něco jiného. Pojďme se podívat na tři nejvýznamnější z nich.
Wallis: Domov vysokohorských středisek
Region Wallis, ležící na jihu Švýcarska, je domovem některých z nejvyšších a nejznámějších lyžařských středisek v zemi. Tato oblast se pyšní více než 50 vrcholy přesahujícími 4000 metrů nadmořské výšky, včetně ikonického Matterhornu.
Kromě již zmíněného Zermattu zde najdete další světoznámá střediska jako Saas-Fee, přezdívané Perla Alp, které umožňuje celoroční lyžování na ledovci, anebo Verbier, známé svými náročnými off-piste terény a živou aprés-ski scénou.
Wallis je také domovem největšího souvislého lyžařského areálu ve Švýcarsku – Les 4 Vallées. Tento obrovský komplex zahrnuje šest středisek, včetně Verbier, a nabízí přes 400 kilometrů sjezdovek propojených sítí 89 lanovek a vleků.
Co dělá Wallis opravdu výjimečným, je jeho mikroklima. Díky vysokým horám, které region obklopují, je zde více slunečných dnů než v jiných částech Švýcarska. To v kombinaci s vysokou nadmořskou výškou zaručuje vynikající sněhové podmínky po celou sezónu.
Wallis není jen o lyžování. Je to také region známý svými víny a sýry. Po dni stráveném na svazích si můžete vychutnat sklenici místního vína Fendant popřípadě ochutnat tradiční sýrové fondue v některé z útulných horských chat.
Graubünden: Největší lyžařský kanton
Graubünden, největší kanton Švýcarska, je skutečným rájem příznivců zimních sportů. Tento region, hraničící s Rakouskem a Itálií, disponuje až neuvěřitelnou rozmanitostí lyžařských terénů a středisek.
Kromě již zmíněného Svatého Mořice a Davosu zde najdete další světoznámá střediska jako Arosa-Lenzerheide, které může nabídnout 225 kilometrů sjezdovek v nádherném prostředí, nebo Laax, který je považován za jeden z nejlepších snowparků v Evropě.
Co dělá Graubünden opravdu jedinečným, je jeho kulturní rozmanitost. Je to jediný trojjazyčný kanton ve Švýcarsku, kde se mluví německy, italsky a rétorománsky. Tato jazyková pestrost se odráží i v místní kuchyni, která kombinuje vlivy všech tří kultur.
Graubünden je také domovem Švýcarského národního parku, jediného národního parku v zemi. V zimě se park mění v ráj běžkařů a vyznavačů zimní turistiky. Je možné se zde vydat na túru zasněženou divočinou a pozorovat místní faunu, včetně kamzíků a kozorožců.
Jedincům, hledajícím něco opravdu výjimečného, nabízí Graubünden možnost projet se slavným Glacier Expressem. Tato panoramatická železnice spojuje Svatý Mořic a Zermatt a prochází některými z nejkrásnějších částí švýcarských Alp. Cesta trvá osm hodin a je považována za jednu z nejkrásnějších železničních tras na světě.
Bernský Oberland: Klasická švýcarská krajina
Bernský Oberland, ležící v srdci Švýcarska, je region, který mnozí považují za ztělesnění klasické švýcarské krajiny. S majestátními horami, ledovcovými jezery a malebnými vesničkami je to místo, které vypadá, jako by vystoupilo z pohlednice.
V tomto regionu najdete některé z nejznámějších švýcarských hor, včetně trojice Eiger, Mönch a Jungfrau. Tyto hory tvoří kulisu řadě vynikajících lyžařských středisek, včetně již zmíněného Grindelwaldu.
Dalším významným střediskem v této oblasti je Wengen, které je známé svým každoročním pořádáním závodu Světového poháru v alpském lyžování ve Švýcarsku na trati Lauberhorn. Tato trať je nejdelší a jednou z nejnáročnějších ve Světovém poháru a sledovat zde závody naživo je nezapomenutelným zážitkem.
Turistům, co hledají méně rušné prostředí, nabízí Bernský Oberland řadu menších, ale neméně kouzelných středisek. Například Adelboden-Lenk je ideální pro rodiny s dětmi, zatímco Gstaad je známé svou exkluzivní atmosférou a luxusními hotely.
Co dělá Bernský Oberland opravdu výjimečným, je jeho dopravní infrastruktura. Region je protkán sítí horských železnic a lanovek, které vás dopraví i do těch nejvýše položených míst. Vrcholem je již zmíněná železnice na Jungfraujoch, která vás vyveze do výšky 3454 metrů nad mořem.
Bernský Oberland není jen o zimních sportech. Je to také region bohatý na tradice a folklór. V mnoha vesnicích se stále dodržují staré zvyky a během zimy se zde konají tradiční slavnosti a trhy, které vám umožní nahlédnout do autentického švýcarského života.
Přeshraniční lyžování
Jednou z unikátních vlastností lyžování ve Švýcarsku je možnost přejet během jednoho dne lyžování do sousední země. Tato možnost představuje nejen větší rozmanitost sjezdovek, ale i zajímavý kulturní zážitek.
Les Portes du Soleil: Švýcarsko-francouzský ráj
Les Portes du Soleil je jedním z největších propojených lyžařských areálů na světě. Rozprostírá se na území Švýcarska a Francie a zahrnuje 12 středisek, která jsou propojena sítí 286 lanovek a vleků.
Tento obrovský komplex představuje neuvěřitelných 600 kilometrů sjezdovek všech obtížností. Můžete zde strávit celý týden a každý den lyžovat na jiném svahu. Co je na Les Portes du Soleil opravdu unikátní, je možnost plynule přejíždět mezi Švýcarskem a Francií. Ráno je možno začít ve švýcarském Champéry, na oběd se přesunout do francouzského Avoriaz a odpoledne se vrátit zpět do Švýcarska přes Les Crosets.
Tato přeshraniční poloha nabízí zajímavý mix kultur. Můžete ochutnat švýcarské sýrové fondue k obědu a francouzské crêpes k večeři. Zároveň je možné porovnat rozdíly v architektuře a atmosféře švýcarských a francouzských středisek.
Les Portes du Soleil je také známé svým snowparkem v Avoriaz, který je považován za jeden z nejlepších v Evropě. Pro milovníky freeridu je zde oblast Chavanette, přezdívaná švýcarská zeď, která může nabídnout jeden z nejstrmějších sjezdů nejen ve Švýcarsku, ale v celých Alpách.
Samnaun: Spojení se sousedním Rakouskem
Na východě Švýcarska, v kantonu Graubünden, leží unikátní středisko Samnaun. Toto středisko je propojeno s rakouským Ischglem a společně tvoří lyžařský areál Silvretta Arena.
Silvretta Arena zahrnuje 238 kilometrů sjezdovek a 45 lanovek a vleků. Co dělá toto středisko opravdu výjimečným, je jeho poloha v bezcelní zóně. Samnaun je jediná švýcarská obec, kde neplatí daň z přidané hodnoty, což z něj dělá populární nákupní destinaci.
Lyžování v Samnaun-Ischgl je zážitek sám o sobě. Den se dá začít ve Švýcarsku, pak přejet na oběd do Rakouska a vrátit se zpět, aniž byste museli sundat lyže. Areál je známý svými moderními lanovkami, včetně první dvoupatrové lanovky na světě.
Kromě lyžování je Samnaun-Ischgl známé svou živou aprés-ski scénou. Každou sezónu zde probíhají koncerty světoznámých hudebních hvězd, které přitahují tisíce návštěvníků.
Přeshraniční lyžování v Samnaun-Ischgl nabízí jedinečnou příležitost zažít to nejlepší z obou zemí – švýcarskou preciznost a rakouskou pohostinnost. Můžete si zde vychutnat švýcarskou čokoládu k snídani a rakouský Wiener Schnitzel k večeři, vše v rámci jednoho lyžařského dne.
Sněhové podmínky a délka sezóny
Jedním z hlavních důvodů, proč je Švýcarsko tak populární mezi lyžaři, jsou jeho vynikající sněhové podmínky a dlouhá lyžařská sezóna. Díky vysoké nadmořské výšce mnoha středisek ve Švýcarsku a přítomnosti ledovců je zde možné lyžovat od pozdního podzimu až do pozdního jara, v některých případech dokonce i v létě.
Ledovcová střediska
Švýcarsko se může pochlubit několika ledovcovými středisky, která nabízejí lyžování po celý rok. Nejznámější z nich je Zermatt, kde se dá lyžovat na ledovci Theodul i v nejteplejších letních měsících. Dalším příkladem je Saas-Fee, přezdívané Perla Alp, které nabízí 20 kilometrů sjezdovek na ledovci Allalin.
Lyžování na ledovci je jedinečný zážitek. Představte si, že sjíždíte po svahu obklopeném věčným ledem, s výhledem na okolní čtyřtisícovky. Ledovcová střediska také často nabízejí nejlepší podmínky k jarnímu lyžování, kdy v nižších polohách už sníh taje.
Je však třeba mít na paměti, že lyžování na ledovci vyžaduje určitá bezpečnostní opatření. Vždy je důležité dodržovat vyznačené trasy a respektovat varování před možnými trhlinami v ledovci.
Vysokohorská střediska s dlouhou sezónou
I mimo ledovce umožňuje spousta švýcarských středisek díky své vysoké nadmořské výšce velmi dlouhou lyžařskou sezónu. Například v Davosu nebo Svatém Mořici běžně začíná sezóna v listopadu a trvá až do dubna nebo začátku května.
Vysoká nadmořská výška lyžařských areálů ve Švýcarsku nejen prodlužuje sezónu, ale také zaručuje lepší kvalitu sněhu. Ve výškách nad 2000 metrů nad mořem je sníh sušší a prašanovitější, což oceňují zejména zkušení lyžaři.
Mnoho vysokohorských středisek také investuje do systémů umělého zasněžování, které pomáhají udržet dobré sněhové podmínky i v období s menším přírodním sněžením. Například v Les Portes du Soleil je uměle zasněžováno více než 50% sjezdovek, což zaručuje dobré lyžařské podmínky po celou sezónu.
Je také zajímavé zmínit, že díky změnám klimatu se švýcarská střediska stále více zaměřují na udržitelnost a ekologické postupy. Mnoho z nich investuje do obnovitelných zdrojů energie a snaží se minimalizovat svůj dopad na životní prostředí.
Dlouhá lyžařská sezóna ve Švýcarsku nabízí několik výhod. Můžete si naplánovat dovolenou i mimo hlavní sezónu, kdy jsou ceny nižší a na sjezdovkách je méně lidí. Jarní lyžování je zvláště populární – užijte si slunečné dny na svazích a zároveň pozorujte, jak se probouzí alpská příroda.
Švýcarská pohostinnost a služby
Švýcarsko je známé svou precizností a vysokou kvalitou služeb, a to platí i v oblasti zimních sportů. Švýcarská lyžařská střediska nabízejí špičkové zázemí a služby, které zajistí, že vaše zimní dovolená bude nezapomenutelným zážitkem.
Kvalita ubytování
Švýcarská lyžařská střediska nabízejí širokou škálu ubytovacích možností, od luxusních pětihvězdičkových hotelů až po útulné horské chaty. Co ale mají všechny tyto možnosti společné, je důraz na kvalitu a pohodlí.
Luxusní hotely ve střediscích jako Svatý Mořic nebo Gstaad nabízejí prvotřídní služby včetně špičkových wellness center, gurmánských restaurací a concierge služeb. Mnoho z těchto hotelů má dlouhou historii a pyšní se tím, že hostily královské rodiny a celebrity.
Jedincům, hledajícím autentičtější alpský zážitek, jsou k dispozici tradiční horské chaty. Tyto chaty, často postavené z místního dřeva a kamene, nabízejí útulné prostředí a neopakovatelnou atmosféru. Představte si, že se po dni stráveném na svazích vracíte do teplé chaty, kde vás čeká praskající oheň v krbu a vůně čerstvě připraveného fondue.
Moderní lanovky a vleky
Švýcarsko je známé svou vyspělou infrastrukturou a to platí i pro lyžařská střediska. Švýcarské lanovky a vleky patří k nejmodernějším na světě a jsou navrženy tak, aby maximalizovaly pohodlí a efektivitu.
Mnoho středisek investovalo do vysokorychlostních odpojitelných lanovek, které výrazně zkracují čekací doby a umožňují lyžařům strávit více času na svazích. Například v Zermattu najdete 3S Trockener Steg-Matterhorn glacier paradise, nejvýše položenou trojlanovou lanovku na světě, která vás vyveze do výšky 3883 metrů nad mořem za pouhých 9 minut.
Švýcarská střediska také často nabízejí inovativní řešení na přepravu lyžařů. V Samnaun-Ischgl je možno využít první dvoupatrovou lanovku na světě, zatímco v Engelbergu vás na vrchol Titlis vyveze první otáčivá lanovka na světě.
Tyto moderní přepravní systémy nejen zvyšují komfort lyžařů, ale také přispívají k bezpečnosti a ekologické udržitelnosti. Mnoho nových lanovek je navrženo tak, aby minimalizovaly spotřebu energie a dopad na okolní přírodu.
Gurmánské zážitky na svazích
Švýcarsko je známé svou vynikající kuchyní a tato tradice se přenáší i na svahy. Mnoho lyžařských středisek nabízí gurmánské zážitky přímo na sjezdovkách nebo v jejich blízkosti.
V horských restauracích ve Švýcarsku se dají ochutnat tradiční švýcarské speciality jako raclette, rösti nebo již zmíněné sýrové fondue. Tyto pokrmy jsou nejen chutné, ale také poskytují potřebnou energii pro náročný den na svazích.
Mnoho horských restaurací se pyšní panoramatickými výhledy na okolní hory. Představte si, že si vychutnáváte vynikající švýcarské víno a čerstvě připravené jídlo, zatímco před vámi se rozprostírá dechberoucí panorama Alp. To je zážitek, který dělá lyžování ve Švýcarsku opravdu výjimečným.
V posledních letech se ve švýcarských lyžařských střediscích rozvíjí i trend vysoké gastronomie. Některá střediska hostí restaurace oceněné michelinskými hvězdami, kde můžete ochutnat sofistikované pokrmy připravené špičkovými šéfkuchaři. Například v Svatém Mořici najdete několik michelinských restaurací, včetně dvou s dvěma hvězdičkami.
Návštěvníci, kteří preferují rychlé občerstvení, nabízí mnoho středisek moderní samoobslužné restaurace s širokou nabídkou jídel. I zde je však kladen důraz na kvalitu a čerstvost ingrediencí.
Švýcarská lyžařská střediska také často pořádají speciální gurmánské akce. Je možné se zúčastnit večeře při svíčkách v horské chatě, kam se dostanete sněžným skútrem, nebo ochutnat místní speciality na tradičním alpském trhu.
Kulturní rozmanitost Švýcarska
Jedním z nejzajímavějších aspektů Švýcarska je jeho kulturní rozmanitost. Přestože je to relativně malá země, najdete zde čtyři oficiální jazyky a množství různých tradic a zvyků. Tato rozmanitost se odráží i v lyžařských střediscích a přidává další rozměr k vašemu zimnímu zážitku.
Jazyková pestrost
Švýcarsko má čtyři oficiální jazyky: němčinu, francouzštinu, italštinu a rétorománštinu. V závislosti na tom, ve kterém regionu se nacházíte, se tu dají slyšet různé jazyky.
V německy mluvící části Švýcarska, která zahrnuje střediska jako Davos nebo Grindelwald, uslyšíte švýcarskou němčinu, která se výrazně liší od standardní němčiny. Ve francouzsky mluvící části, kde leží například Verbier, se mluví francouzsky s typickým švýcarským přízvukem.
V italsky mluvícím kantonu Ticino najdete menší, ale půvabná lyžařská střediska, kde je možno kombinovat lyžování s typickou italskou atmosférou. A v některých částech Graubündenu se dá zaslechnout rétorománština, starobylý jazyk, který se zachoval pouze v této oblasti.
Tato jazyková rozmanitost přidává na kouzlu švýcarské lyžařské dovolené. Můžete se naučit pozdravit v různých jazycích nebo ochutnat speciality inspirované různými kulturami. Zároveň se nemusíte obávat jazykové bariéry – ve většině turistických oblastí ve Švýcarsku se domluvíte i anglicky.
Kulinářské speciality
Švýcarská kuchyně je stejně rozmanitá jako její jazyky a každý region má své vlastní speciality. Ochutnávání místních pokrmů je nedílnou součástí švýcarského lyžařského zážitku.
Sýrové fondue: Ikona švýcarské kuchyně
Sýrové fondue je pravděpodobně nejznámějším švýcarským pokrmem a je ideální po dni stráveném na svazích. Tento pokrm, který se skládá z roztaveného sýra smíchaného s vínem a kořením, do kterého se namáčí kousky chleba, je více než jen jídlo – je to společenská událost.
V mnoha švýcarských lyžařských střediscích najdete speciální fondue chaty, kde si můžete vychutnat tento pokrm v autentickém prostředí. Některá střediska dokonce nabízejí fondue výlety, kdy se vydáte na večerní projížďku sněžným skútrem k odlehlé chatě, kde vás čeká fondue při svíčkách.
Kromě fondue stojí za ochutnání i další sýrové speciality. Raclette, kdy se roztavený sýr seškrabuje přímo z kola sýra na talíř, je další oblíbenou zimní pochoutkou. V italsky mluvící části Švýcarska se dá ochutnat risotto nebo polenta, zatímco v německy mluvících oblastech je populární rösti – smažené strouhané brambory.
Švýcarsko je také známé svou čokoládou a mnoho lyžařských středisek nabízí možnost navštívit místní čokoládovny nebo se zúčastnit kurzů výroby čokolády. A samozřejmě nesmíme zapomenout na švýcarské víno – přestože není tak známé jako francouzské nebo italské, švýcarská vína jsou vysoce kvalitní a perfektně doplňují místní kuchyni.
Výhody zimní dovolené ve Švýcarsku
Švýcarsko nabízí řadu výhod, které z něj dělají ideální destinaci pro zimní dovolenou. Od nádherné přírody přes špičkovou infrastrukturu až po bohatou kulturu a tradice – to vše přispívá k jedinečnému zážitku z lyžování ve Švýcarsku.
Malebná horská prostředí
Jednou z největších předností Švýcarska je jeho dechberoucí přírodní krása. Švýcarské Alpy nabízejí některé z nejimpozantnějších horských scenérií na světě. Ať už se jedná o ikonický Matterhorn tyčící se nad Zermattem, majestátní trojici Eiger, Mönch a Jungfrau v Bernském Oberlandu, nebo zasněžené vrcholky obklopující Svatý Mořic – všude vás obklopuje nádherná alpská krajina.
Tato krása není omezena pouze na hory. Švýcarská údolí jsou stejně okouzlující, s malebnými vesničkami, které vypadají jako vystřižené z pohlednice. Představte si, že se po dni stráveném na svazích procházíte uličkami tradiční alpské vesnice, obklopeni dřevěnými chalupami zdobenými květinovými truhlíky a sněhovými čepicemi.
Mnoho švýcarských středisek také leží v blízkosti krásných horských jezer. V zimě tato jezera často zamrzají a nabízejí možnost bruslení či procházek po ledu. Pohled na zamrzlé jezero obklopené zasněženými horami je skutečně magický.
Švýcarská krajina také nabízí mnoho příležitostí fotografům. Ať už se jedná o zachycení východu slunce nad horami, nebo pořízení snímku tradiční švýcarské vesnice v zapadajícím slunci, vždy najdete nějaký úchvatný motiv.
Kombinace lyžování a městských výletů
Další jedinečnou výhodou Švýcarska je možnost kombinovat lyžování s návštěvou zajímavých měst. Díky vynikající dopravní infrastruktuře je snadné spojit aktivní dovolenou na horách s kulturními zážitky ve městech.
Například z Zermattu se můžete snadno vydat na výlet do Ženevy, kde je možno obdivovat Jet d'Eau, jeden z nejvyšších fontán na světě, anebo navštívit Palác národů, sídlo Organizace spojených národů. Z Davosu je to zase jen krátká cesta do Curychu, kde se dá třeba prozkoumávat staré město, navštívit světoznámá muzea nebo si užít nákupy na luxusní Bahnhofstrasse.
Bern, hlavní město Švýcarska, je také skvělým cílem jednodenních výletů. Jeho středověké centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí mnoho zajímavostí, včetně impozantní katedrály a slavného orloje Zytglogge.
Tato kombinace hor a měst umožňuje zažít to nejlepší z obou světů. Můžete si užít adrenalin na sjezdovkách a zároveň se ponořit do bohaté švýcarské kultury a historie. Je to také skvělá možnost, jak si zpestřit dovolenou v případě nepříznivého počasí na horách.
Mnoho švýcarských měst také pořádá v zimě zajímavé kulturní akce a vánoční trhy, které stojí za návštěvu. Představte si, že po dni stráveném na svazích procházíte večerním vánočním trhem, popíjíte svařené víno a vychutnáváte si sváteční atmosféru.
Proč právě do Švýcarska?
Zimní dovolená ve Švýcarsku nabízí jedinečnou kombinaci špičkového lyžování, dechberoucí přírody, bohaté kultury a vynikajících služeb. Ať už jste zkušený lyžař hledající adrenalinové zážitky, nebo rodina toužící po klidné zimní dovolené, Švýcarsko má co nabídnout. S dobrým plánováním a přípravou se vaše cesta do švýcarských Alp může stát nezapomenutelným zážitkem, na který budete vzpomínat ještě dlouho po návratu domů.